Većina ljudi želi da ima svoj alat za poneku opravku za koju im ne treba majstor, ili za svoj hobi kao što je recimo stolarstvo, a naravno ima i profesionalaca koji drže po 8 sati alat iznad glave, poput bušilice. Mnogi se vode principom da je jači alat i bolji alat, pa misle da će 18-voltni rešiti sve njihove potrebe, a zaboravljaju da je 12-voltni „savršenstvo bez mane“ u sklapanju nameštaja. Bušilice su osnovne svakom čoveku koji želi povremeno da izbuši poneku rupu u limu, drvetu ili čak plitku u zidu. Te manje i lakše verzije su sasvim zadovoljavajuće za život u stanu, ali ukoliko čovek ima i nešto okućnice, sledeća jača vrsta je univerzalna bušilica za jače i teže podloge, poput betona. Danas, u svakoj radionici – kućnoj, majstorskoj ili u velikom pogonu, glavni alat je bušilica, bilo ona najjednostavnija, ručna ili brojčano upravljiva. Pored različite namene, razlikuju im se brzine, smer obrtanja, kao i burgije kao sekući deo alatke za izradu rupa u raznim materijalima. Ovaj alat je nužan kod izrade konstrukcija, montaže, sastavljanja delova mašina ili izradi predmeta, jer se uvek mora izbušiti rupa, pa tek onda ubaciti šraf, klin ili pak uže.
VRSTA BUŠILICE ZAVISI OD NJENE NAMENE
Da li znate da je jednostavni kameni šiljak, koji se okretao trljanjem između ruku ( pre 35 000 godina ) bio prva ručna bušilica? Napredak ovog alata pojavio se u drevnom Egiptu, a danas su one sa pogonom na 220 volti koje pokreće elektromotor! Kod tih električnih vrsta potrebno je imati izvor električne energije, dok akumulatorske imaju svoju bateriju. Pneumatske vrste se koriste tamo gde ne sme doći do varnica, mada one zahtevaju kompresor za snabdevanje bušilice vazduhom. Velika podvrsta ovog alata su mašinske bušilice kojima se pomoću alata izrađuju okrugle rupe – stone bušilice, stono stubne, stubne, redne, revolverske, viševretene, radijalne, horizontalne, glodalice, koordinatne, za duboko bušenje, za urezivanje navoja.
Pošto je kod bušenja svake rupe potrebno odrediti parametre ili režime rada, to bi značilo da se odredi brzina sečenja, brzina okretanja burgije, prečnik i dubina bušenja rupe. Shodno tome, bira se i vrsta alata, zato evo par saveta…
RADIJALNA I HORIZONTALNA BUŠILICA
Ova radijalna bušilica služi za obradu bušenja na velikim i teškim predmetima vrlo precizno zahvaljujući bušnom vretenu koji se precizno pomera po vertikalnoj konzoli i zaokreće oko stuba, čime se povećava radni prostor u kojem se može precizno bušiti. Horizontalna alatka vrlo tačno buši najveći deo u jednom zahvatu i time omogućava tačan odnos među osama otvora. Ipak, iako je horizontalna vrsta veoma tražena zbog svoje tačnosti, ona je jako kruta. Tako i mora biti, jer radni sto istovremeno drži velike i teške obradive materijale, dok svojim prihvatnim delom centrira bušne motke.
Za običnog hobistu je bitno odrediti koju će ručnu bušilicu kupiti – da li univerzalnu ili onu sa ubodnom šrafilicom. Neki ozbiljniji majstori savetuju da je bolje imati i dve nego jednu sa više funkcija, jer su stava da toliko funkcija u jednoj, ne mogu podjednako dobro raditi. Šrafilice, električni odvijači, udarne, elektropneumatski čekići… smatra se da bar 2 od 3 funkcije na jednom mestu neće zadovoljiti vašu potrebu. Izgleda da je bolje imati 2 ili 3 komada ovih alatki, pa će vaše opravke kraće trajati, a efekat i rezultat je veći.