Svet poljoprivrede Oprema za rad Kako se obrađuje drvo cirkularom?

Kako se obrađuje drvo cirkularom?

Obradva drveta je aktivnost koja se može vršiti na više načina u zavisnosti od toga za šta vam je potreban obrađeni materijal i u kojem obliku. Mnogi kojima je to hobi stvaraju različite korisne i kreativne predmete za svakodnevnu upotrebu koristeći razne alatke u tu svrhu. Drugima je ovo profesija, odnosno zanimanje i od toga obezbeđuju svoju egzitenciju. 

Na našem tržištu dostupne su različite mašine i alati koji se koriste u ovom kontekstu.

U smislu aktuelnosti i spremanja zaliha za zimu koja nam dolazi za domaćinstva koja se greju na ovaj način veoma važnu ulogu ima jedan majstor i alatka sa kojom on rukuje. U pitanju je cirkular za drvo i obučeno lice koje sa njim rukuje, a koje svoje usluge naplaćuje. 

Rad na ovoj alatki je važan i inače jer gotovo svaka komponenta u obradi ove vrste materijala započinje upravo rezanjem i formiranjem oblika koji se želi dobiti. 

Šta je cirkular za drvo i čemu služi?

Da bismo mogli da govorimo o samoj alatki i koja je njena svrha i kako se vrši obrada njome moramo znati njenu definiciju. Radi se o kružnoj oštrici sa oštrim zubima koji služe za obradu nekih materijala pod različitim uglovima. Oni predstavljaju deo asortimana gotovo svih stolara, ali i drugih majstora i hobista. 

Svi cirkulari za drvo su električni i mogu biti ručni ili stoni (stacionarni) u zavisnosti od posla za koji su namenjeni. Razlikuju se i po snazi. Iako većina za svoj rad koristi električnu energiju koja do alatke dolazi putem kabla koji se uključuje u utičnicu, postoje i bezični modeli. 

Kako i kada se koristi?

Činjenica je da električna kružna testera ili cirkular za drvo ima najširu primenu u praksi. To proizilazi iz njegove karakteristike da precizno reže materijal pod različitim uglovima

Ovome doprinosi i činjenica da je rukovanje cirkularom za drva relativno jednostavno, da se postiže relativno precizno sečenje i ručnim i stonim modelom. 

Stacionarni model je veoma važan model kada govorimo o obradi i on se izdvaja po tome što ima sopstveno postolje za rad ali se može postaviti i na radnu površinu. Pogodan je za pravolinijske i zakose rezove kada je to potrebno napraviti. Ono što ga izdvaja od drugih modela je to što ima sposobnost perfektnog sečenja kada su ravne linije u pitanju. Zbog glomaznosti teži je za premeštanje i transport u odnosu na ručni.

Kao što je već rečeno cirkular za drvo se veoma često u praksi koristi kada se pripremaju drva za zimu za grejanje, ali je ima i gotovo svaka stolarska radionica za svoje poslove. 

Najkorisnije je alat kada je obrada u pitanju

Svi dostupni oblici i modeli cirkulara za drvo su jako korisni i slobodno se može reći da su najkorisniji alat kada je to u pitanju. U prilog tome ide podatak da se skoro čitav projekat obrade može završiti u radonici i tako gotov komad se kasnije može prenositi na mesto rada ili montaže. Dojeni materijal se nadalje može koristiti samo kao takav, može se dovršavati i dorađivati ili se može instalirati, u zavisnosti od krajnje namene. 

Koristi se za proizvodnju i stavljanje u promet rezane građe, za ogrev i drvene amalaže. Zatim za promet i trgovinu drugih vrsta za različite vrste gradilišta u vidu građevinskih dasaka, prizmarksih dasaka, dasaka kratica, stolarskih daska i fosni. 

Related Post