Svet poljoprivrede Zdravlje iz prirode Eterična ulja koji čiste vazduh i štite zdravlje?

Eterična ulja koji čiste vazduh i štite zdravlje?

Iako nam ponekad može izgledati kao da se, koliko god se trudimo i bez obzira šta sve činimo da ga zaustavimo, koronavirus samo vraća. Ipak, uvek ima nešto novo da se nauči, kao u ovom slučaju gde ćete imati priliku da pročitate kako možete da ojačate svoj imunološki sistem, koristeći se prirodnim načinima, koji će uz to pročistiti i vaš vazduh i pružiti vam dodatnu zaštitu od virusa.

Izuzetno važno je napomenuti da još ne postoji istraživanje koje bi direktno povezalo eterična ulja i COVID-19, ali je poznato da određena eterična ulja poseduju određena svojstva kojima se bore protiv drugih virusa, koji uključuju pojedine sojeve gripa i srodnih virusa. Istraživanja koja za sada postoje su ukazala na vezu između upotrebe određenih eteričnih ulja i poboljšanja respiratornih simptoma koji se javljaju kod Kovida.

Eterično ulje eukaliptusa

Eterično ulje eukaliptusa se već dugo koristi kao lek za respiratorne probleme, jer stimuliše produktivan kašalj kojim se razblažava šlajm i čiste pluća i disajni putevi. Cineol, kao primarni aktivni sastojak eukaliptusa, pored toga što može da ublaži respiratorne tegobe, pomaže i u ublažavanju bola i napetosti u mišićima koji uglavnom prate bolest.

Eterično ulje origana

Karvakrol i timol su glavni aktivni sastojci ulja origana, oni inhibiraju razvoj i razmnožavanje virusa, gljivica i bakterija. Origano se može dodati i u hranu čime se takođe koriste blagotvorna svojstva ovih aktivnih sastojaka.

Eterično ulje lavande

Lavanda se od strane stručnjaka prvenstveno preporučuje kao sredstvo za ublažavanje anksioznosti, koja izaziva skok nivoa kortizola, hormona stresa, u telu i slabi funkcije imunog sistema. Može se unosti kao eterično ulje lavande, čaj ili kroz namirnice kojima je dodata lavanda.

Eterično ulje nane

Poput eteričnog ulja eukaliptusa, eterično ulje nane je takođe poznato i široko rasprostranjeno sredstvo za ublažavanje respiratornih upala i podsticanje produktivnog kašlja. Njegov aktivni sastojak, menta pomaže i kod ublažavanja tegoba sa želudcem. Može se konzumirati kao čaj, dodavati u kupku ili pomešati sa drugim uljima i nanositi lokalno.

Eterično ulje đumbira

Đumbir se kao lek može koristiti za želudačne tegobe i respiratorne infekcije, takođe podstiče i produktivni kašalj koji čisti pluća i izbacuje šlajm iz disajnih puteva. Može se uzimati kao čaj ili dodavati hrani kako bi se iskoristila njegova svojstva.

Eterično ulje citrusa

Eterična ulja limuna i slatke narandže spadaju u dva često preporučivana eterična ulja za borbu protiv anksioznosti i ublažavanje upala, koja istovremeno i jačaju funkcije imunog sistema protiv drugih pretnji. Sveže pomorandže i limun mogu se se takođe nacediti u vodu, dodati u hladne ili tople napitke i hranu.

Eterično ulje ruzmarina

Ruzmarin ima isti aktivni sastojak koji je prisutan i u eukaliptusu, cineol, koji pomaže kod širenja bronhijalnih kanala, stimulacije produktivnog kašlja i ublažavanja upale disajnih puteva. Svojstva ovog aktivnog sastojka se testiraju radi potencijalne upotrebe kod pacijenata sa astmom, bronhitisom i drugim hroničnim respiratornim i plućnim oboljenjima. Ruzmarin se kao biljka može koristiti i u kuvanju ili kao dodatak prelivima za salate ili meso, čime se takođe u velokoj meri koriste blagotvorna svojstva cineola.

Related Post