Bašte sa začinskim biljem pa i ponekim lekovitim su sastavni deo svakog seoskog domaćinstva, ali često ljudi gaje ove biljke i u gradovima. To je zato jer ih možete gajiti i u saksijama u stanu. Osim što služi kao začin jelima različito bilje takođe može pomoći u očuvanju našeg opšteg zdravlja.
Međutim, šta ako je začinskim i lekovitim biljkama prošla sezona i ne možete ih naći u svežem stanju? I kako da ga sačuvate za zimski period? .Jedan od načina je da ga osušite.
Postoji nekoliko jednostavnih metoda kako možete osušiti začinsko i lekovito bilje, bez bilo kakve specijalne opreme. Jedan od njih je i sušenje bilja u rerni. Ovo je pogotovo lako ako imate moderne uređaje kao što su Bosch rerne pomoću kojih možete podešavati temperaturu sušenja u stepen ili čak uključiti ventilator kako bi vazduh bolje cirkulisao. Evo nekoliko saveta kako da to pravilno učinite.
Pripremite začinsko i lekovito bilje za sušenje u rerni
Pre nego što pređete na sušenje potrebno je obaviti pripremu bilja. Biljke poput nane, bosiljka ili peršuna imaju krupnije listove i trebalo bi ih odvojiti od stabljike i tako ih sušiti. Sa druge strane, majčina dušica ili ruzmarin imaju sitnije listove i najbolje ih je ostaviti na stabljici i tako sušiti. Nakon sušenja ćete ih lako skinuti sa stabljike.
Prvi korak je svakako da operete biljke. Jednostavno ih stavite pod mlaz hladne vode i na taj način sperite prljavštinu, zemlju ili dugu nečistoću koja se na njima nalazi. Ipak pazite da mlaz ne bude previše jak kako ne biste oštetili biljke. Kada ih operete ostavite ih da se prosuše na ubrusu ili suvom peškiru koji će upiti višak vode.
Sušenje bilja u rerni
Sada kada ste odabrali, sortirali i oprali biljke spremni ste da ih sušite u rerni. Važno je napomenuti da sušenjem začinskog i lekovitog bilja produžavate njegov vek trajanja, ali u nekim slučajevima možete izgubiti jedan deo njihovih hranjivih, aromatičnih i eteričnih svojstava.
Prvi korak: Zagrejte rernu na nižu temperaturu
Prvi korak je da podesite rernu da se zagreje do odgovarajuće temperature. Generalno, temperatura u rerni kada sušite lekovito i začinsko bilje ne bi trebalo da prelazi 800C. Zapamtite, cilj je da osušite biljke a ne da ih skuvate ili ispečete.
Drugi korak: Pleh na kome ćete sušiti biljke obložite papirom za pečenje
Veliki pleh u kojem ćete sušiti biljke obložite papirom za pečenje. Zatim položite začinsko i lekovito bilje na papir i to u jednom sloju, tako da se ne preklapa. Na taj način ostavićete dovoljno prostora da vazduh cirkuliše i da se biljke ravnomerno suše. U početku ostavite da se suši do sat vremena a zatim ga okrećite na svakih 30 minuta, sve dok ne procenite da su biljke dovoljno suve.
Treći korak: Omogućite da hladniji vazduh povremeno uđe u rernu
Ako imate električnu rernu, dobra ideja je da ostavite vrata rerne malo odškrinuta, kako bi zasićen topao vazduh lakše izašao van a unutra ušao hladniji vlagom nezasićen vazduh. Osim toga, ovo može pomoći da se vaša rerna ne zagreje previše i da ne izgorite biljke koje sušite.
Ako imate šporet i rernu na gas ovo nemojte raditi, može biti prilično opasno. Zato je najbolje da povremeno na svakih 10 do 15 minuta otvorite vrata rerne da se vazduh promeni i zatim opet zatvorite rernu.
Čuvanje bilja osušenog u rerni
Kada osušite biljke uklonite listove sa stabljika ukoliko pre sušenja to niste uradili. Zdrobite listove rukama dok ne dobijete željenu gustinu. Ukoliko želite dobiti praškastu konzistenciju možete koristiti tučak i avan.
Kada je reč o čuvanju, ne postoji recept kako je najbolje čuvati sušeno bilje. S obzirom da je nivo vlage u njemu sveden na minimum velika je verovatnoća da će dugo vremena biti dobro za upotrebu. Ipak, na mestima koja su vlažnija bilje može poprimiti određenu količinu vlage i tako se brže pokvariti. Zato je najbolje da sušeno začinsko i lekovito bilje čuvate u hermetički zatvorenim kontejnerima, na hladnom i tamnom mestu.Osim sušenja u rerni,biljke možete sušiti i na vazduhu ili zamrznuti. Ipak, treba znati da će vam tako trebati više vremena i da su biljke tada izložene prašini i drugim nečistoćama, ali da će verovatno ostati više zdravih supstanci i aroma u njima. U svakom slučaju, za koji god metod se odlučite, dobro je imati začinske i lekovite biljke u svojoj kuhinji, pogotovo u hladnim zimskim mesecima.