Svet poljoprivrede Oprema za rad,Vesti Da li je proizvodnja stočne hrane profitabilan posao?

Da li je proizvodnja stočne hrane profitabilan posao?

Ako se bavite poljoprivredom, uzgojem žitarica i krmnog bilja, vi na svom gazdinstvu imate gotovo sve što je potrebno za proizvodnju stočne hrane. Uz manja ulaganja u mašine i opremu možete otpočeti da pravite sopstvenu stočnu hranu, za kojom na tržištu vlada konstantna potražnja. Unosan biznis na svega je par poteza od vas. Više informacija u nastavku.

Uzgoj stoke je na teritoriji Srbije široko rasprostranjen. Stoka krupnog i sitnog zuba se uzgaja u svim delovima zemlje, kako za lične potrebe, tako i za prodaju i izvoz. Tokom toplijeg dela godine životinje se izvode na ispašu, ali čak i tada se njihova ishrana dopunjava koncentratom, mekinjama i drugim vidovima stočne hrane. Tokom hladnijeg dela godine, od oktobra do marta, kada sveže trave i krmnog bilja nema, ishrana životinja se bazira na stočnoj hrani.

Iz ovih informacija možemo da zaključimo da potražnja postoji u svim regionima zemlje i da ne jenjava tokom cele godine. Na tržištu je moguće kupiti stočnu hranu raznih proizvođača, ali manjka kvalitetne hrane koja obiluje svim potrebnim hranljivim sastojcima, neophodnim za pravilan rast i razvoj stoke. 

Kako bi se vaš proizvod izdvojio u odnosu na konkurenciju, pored cene morate obratiti pažnju i na način pakovanja, ali prvenstveno na sadržaj sirovina.

Koji je idealan sastav stočne hrane?

Sastav stočne hrane se razlikuje u zavisnosti od životinjske vrste koju hranite, jer krava i zec, iako oboje biljojedi, nemaju istu potrebu za količinama hranljivih sastojaka. Recimo, zečevima je potrebno najviše vlakana – čak 30-35%, dok je kravama potrebno 20-25%. U ishrani svinja vlakna su zastupljena 15-20%, dok živina zahteva 10-15%. Kvalitetna stočna hrana će uticati na stopu rasta i razvoja životinja srazmerno utrošenim količinama.

Osnov stočne hrane je zrno – uglavnom kukuruz. Samo zrno, iako hranljivo (sadrži masti, belančevine i ugljene hidrate), nije dovoljno, jer sadrži zanemarivu količinu vlakana. Vlakna se dodaju biljnim brašnom ili sušenim krmnim biljem, detelinom ili senom. U dodiru sa vodom ona povećavaju zapreminu, a životinjama otvaraju apetit, ubrzavaju metabolizam i doprinose bržem rastu. Trava uvećava količinu stočne hrane i smanjuje troškove proizvodnje, jer je jeftina i otporna sirovina. 

Na taj način, uz sirovine koje ste uzgojili na sopstvenom zemljištu možete da kreirate konkurentne cene, bez kompromisa po pitanju kvaliteta proizvoda. Dugoročno, na ovaj način ćete ostvariti profit, a vremenom, kada vaš proizvod bude prepoznat kao kvalitetan, cene možete povećati.

Šta je od opreme potrebno za proizvodnju stočne hrane?

Za proizvodnju i pakovanje stočne hrane biće vam potreban mlin za pelet, drobilica zrna, presa za ceđenje ulja, sušara, mašina koja usitnjava seno i mašina za pakovanje u džakove. Nabavka svih pomenutih mašina će vas koštati okvirno oko 3000 evra, a finansijsku podršku možete zatražiti na republičkim i pokrajinskim konkursima za poljoprivrednike ili putem IPARD fondova.

Proizvodni proces teče ovako: Nakon košenja trava i detelina se suše, kako ne bi došlo do buđanja usled viška vlage. Sušenje se može odvijati na suncu, ali značajnije je brže izvršiti ga u sušari. Nakon sušenja seno se usitnjava, dok deo ostaje nešto krupniji. Na ovaj način imamo komadiće sena i biljno brašno.

Žitarice se usitnjavaju u drobilicama zrna, dok se suncokret tretira u presama za ceđenje ulja, odakle se dobija ulje i čvrsti ostatak, koji se dodaje stočnoj hrani. Svi sastojci se stavljaju u mlin za pelet, odakle izlazi finalni proizvod – granule stočne hrane. Gotov proizvod se pakuje na adekvatan način.

Zašto je pravilno pakovanje stočne hrane važno?

Gotova stočna hrana se pakuje pakericama, mašinama za pakovanje u otvorene vreće. Pravilno pakovanje stočne hrane je podjednako važno kao i prethodni proizvodni koraci, kako bi proizvod bio zaštićen od spoljašnjih uticaja – napada insekata, glodara ili uticaja vremenskih uslova. Mašine za pakovanje ovaj posao obavljaju maltene samostalno i isključuju potrebu za zapošljavanjem ljudi na poslovima pakovanja.

Koju pakericu ćete odabrati za pakovanje stočne hrane zavisi od obima proizvodnje. Maksimalni kapacitet pakovanja je 800 vreća tokom sat vremena, a automatske korektivne vage omogućavaju precizno punjenje u vreće od 5 do 50 kilograma, koje su pogodne za upotrebu na domaćinstvu ili na farmama i većim proizvodnim pogonima.

Mašine za pakovanje u vreće su poslednji korak u procesu proizvodnje stočne hrane, koja je potom spremna za transport i dalju distribuciju. 

Kada možete očekivati povrat uloženih sredstava?

Kada predstavljate novi proizvod tržištu treba da izgradite ime i zadobijete poverenje ciljane klijentele. Dakle, nerealno bi bilo očekivati da ćete se obogatiti nakon mesec dana i da će svi pohrliti da kupe vašu stočnu hranu. Uložite u marketing – ponudite vaš proizvod u grupama malih domaćih proizvođača na društvenim mrežama, napravite sajt i objasnite vašu misiju.

Prve godine ćete verovatno poslovati na nuli ili u blagom plusu, a nakon toga možete očekivati da potražnja počne da raste, jer će klijenti znati da prepoznaju kvalitet, ako je to zaista slučaj.

Srećno!

Related Post