Svet poljoprivrede Oprema za rad Sve što treba da znate o mašinama za pakovanje zrnastih proizvoda

Sve što treba da znate o mašinama za pakovanje zrnastih proizvoda

Mašine za pakovanje imaju široku primenu – prisutne su u industrijskim pogonima proizvodnje, kao i u poljoprivrednim gazdinstvima koja na sopstvenom imanju zaokružuju ceo proces proizvodnje. Među pakericama razlikujemo veliki broj modela, čije karakteristike variraju. Koji model ćete odabrati zavisi od materijala koji želite da pakujete, potrebne brzine rada, vreća i sl.

Šta pakuju mašine za pakovanje u otvorene vreće?

Mašine za pakovanje zrnastih proizvoda pripadaju mašinama za pakovanje u otvorene vreće. Pakerice koje pakuju u otvorene vreće najzastupljenije su u prehrambenoj industriji. Pakuju praškaste i zrnaste proizvode, kao i proizvode u sitnim komadićima. To mogu biti kristal šećer, prah šećer, brašno, žitarice, kikiriki, orašasti plodovi, kafa, pirinač, razne semenke. 

Međutim, primena mašina za pakovanje u otvorene vreće nije ograničena samo na prehranu – uz njihovu pomoć pakuju se i proizvodi u granulama – hrana za kućne ljubimce, ogrevni material (pelet), neorganska đubriva i brojni drugi proizvodi.

Zavisno od vaših potreba, ove pakerice mogu puniti vreće raspona od 5 do 50kg. Pogodne su za zatvaranje vreća od papira, plastike ili tekstila.

Kako rade mašine za pakovanje u otvorene vreće?

Rad pakerice za pakovanje zrnastih proizvoda, kao i svih mašina za pakovanje u otvorene vreće, je automatizovan. Unapred možete podesiti parametre pakovanja i pustiti mašinu da sama dozira i pakuje proizvode. Mašina se sastoji od sledećih elemenata:

Koš sa mešačem

U koš sa mešačem se sipaju proizvodi koje treba upakovati. Koš poseduje mešač koji konstantno meša proizvod, obezbeđujući stalno propadanje materijala u pužni transporter. Zahvaljujući tome ne dolazi do zastoja ili zaglavljivanja materijala u levku koša.

Dozirni sistem (zapreminski ili težinski)

Dozirni sistem se može puniti putem pužnog transportera ili ručno. Među dozirnim sistemima razlikujemo težinske i zapreminske, a koji ćete odabrati zavisi od vaših potreba, odnosno materijala koji se puni u vreće. Dozirni sistemi poseduju ugrađene vibracije, koje takođe omogućavaju lakše curenje materijala prilikom punjenja i smanjuju mogućnost zastoja ili zaglavljivanja. Dozirni sistemi mogu biti i bez vibracija, ako su proizvodi koji se pakuju lako pokretljivi.

Zapreminski dozirni sistemi željenu količinu proizvoda za punjenje odmeravaju mernom koficom ili brojem obrtaja zavojnog vretena, koje transportuje proizvod do vreće. Težinski dozirni sistemi mere količinu proizvoda pomoću autokorektivne vage visoke preciznosti.

Mehanizam za oblikovanje vreće

Mehanizam za oblikovanje vreće otvara vreće i namešta ih u željeni položaj pre procesa punjenja.

Mehanizam za vertikalno zavarivanje vreće

Pakerice sa mehanizmom vertikalnog zavarivanje vreće uglavnom koriste zapreminski dozirni sistem. Cev dozirnog sistema je direktno povezana sa krajnjim otvorom levkastog koša sa mešačem. Vreteno poseduje duboke spiralne kanale, koji transportuju proizvod za pakovanje u kragnu. Mehanizam koji okreće vreteno nalazi se iznad koša. Mehanizam ima ugrađen merač broja obrtaja zavojnog vretena. Kada dostigne broj obrtaja koji je potreban za punjenje određene količine materijala, automatski dobija signal za zaustavljanje doziranja, što je znak da je spirala u vreću usula dovoljnu količinu materijala.

Mašina za pakovanje sa vertikalnim sistemom zavarivanja se isporučuje sa kragnom koja je namenjena za određeni opseg doziranja proizvoda – recimo od 5 do 20kg. Kako bi pakerice bile efikasnije i kako biste mogli da ih koristite za pakovanje različitih materijala i različitih težina, uz pakerice je moguće poručiti više kragni različitih opsega pakovanja. Tako ćete moći da punite manje ili veće vreće – shodno vašim potrebama.

Mehanizam za horizontalno zavarivanje vreće (jaram)

Mehanizam za horizontalno zavarivanje vreća, tzv. jaram, automatski se podiže i spušta uz pomoć pneumatskog cilindra kako bi zatvorio vreću.

Povlakač folije

Folija koja je položena na vreće mora da bude od materijala koji je pogodan za zavarivanje, a to može biti celofan, aluminijumska folija, dupleks, tripleks, plastika. Folija pre zavarivanja treba da bude ispunjena podacima o proizvodu koji se pakuje, a na mašinu za pakovanje se postavlja folija u rolni.

Povlakač folije povlači foliju na vrećama tokom rada, a to vrši uz pomoć dve gumene trake koje su priljubljene uz vertikalnu cev kragne. Može povlačiti folije i pomoću jarma, mehanizma za horizontalno zavarivanje vreća, dok jaram drži kesu kako bi je zatvorio i zavario dno naredne kese.

Mašine za pakovanje zrnastih proizvoda mogu biti isporučene i sa dodatnim elementima – zavisno od vaših potreba pakovanja. Zavisno od modela za koji se opredelite, materijala koji se puni i željene težine vreće, maksimalna brzina pakovanja ovih pakerica je do 800 vreća na sat. 

Njihov rad je gotovo u potpunosti automatizovan i isključuje potrebu za ljudskim faktorom. Zaposleni na pakovanju imaju zadatak da pune koš sa mešačem proizvodom koji se pakuje i da uklanjaju zatvorene vreće, međutim, čak i taj deo pakovanja može biti izveden mašinski. Ukoliko u koš ugradite graničnik koji će meriti njegovu punoću, a zatvorene napunjene vreće odnosi trakasti transporter, u potpunosti ćete isključiti potrebu za radnom snagom.

Mašine za pakovanje zrnastih proizvoda ubrzavaju proces pakovanja, štede vaše vreme, energiju i novac. Uz pakerice moguće je poručiti i automatski dodavač deklaracija proizvoda.

Related Post