Pozitivni efekti koji se ostvaruju onda kada se odluči da starački domovi postanu nova adresa boravka, zaista su brojni i izuzetno značajni svima, a oni se uviđaju svakoga dana i u kontinuitetu. Zadovoljstvo koje dobijaju starije osobe važno je kako njima samima, tako i članovima porodice, prijateljima i drugim bližim osobama.
Prvenstveno, ovakve institucije bave se negom starijih osoba koje ne mogu da obavljaju osnovne aktivnosti bez pomoći drugih, ali i svih onih koji žele da provedu pozno životno doba bezbrižno i na sigurnom mestu. Nega je osnovni element poslovanja domova za stara lica, a ona je svestrana i vrlo detaljna za sve korisnike.
Medicinski nadzor i nega
Zdravlje korisnika je izuzetno bitna stavka kojom se bave starački domovi, težeći da ih osamostale, učine srećnijim i bezbrižnijim, bez obzira na godine i težinu njihovog stanja. U ovim institucijama dobija se kontinuirana medicinska nega, nadzor 24 sata dnevno i sve što je potrebno za stabilno stanje, bilo u redovnim sobama ili odeljenjima intenzivne nege. Starački domovi pružaju sigurnost i bezbednost u svakom momentu, posvećuje se pažnja zdravstvenim pregledima koje korisnici treba da obave, kako u samoj ustanovi, tako i u drugim centrima, uz prevoz i pomoć.
Prilikom prijema obavljaju se sistematski pregledi, definišu terapije i kasnije sprovode od strane medicinskog osoblja aktivno i svakodnevno, što rasterećuje korisnike. Pored toga, predviđa se plan ishrane, potreba za šetnjom, vežbama i fizičkom aktivnošću u zavisnosti od stanja i ličnih interesovanja.
Posvećenost individualnosti korisnika
Pored toga što starački domovi pružaju medicinsku negu i nadzor korisnicima, vode računa o njihovoj ličnosti, mentalnom zdravlju i potrebama. Psihičkim i mentalnim sklopom bave se poseban tim psihologa i drugih srodnih stručnjaka, obavljaju se razgovori i to je nega koja rezultira zadovoljstvom i rasterećenjem korisnika. Kada se boravi u ustanovi kao što su starački domovi, važno je da se svako dobro oseća, da je zadovoljan, ispunjen i opušten.
Individualne potrebe su važne, pa se na taj način prepušta uređenje svakodnevnice osobama onako kako one to žele – da idu u šetnju, druže se sa vršnjacima, igraju karte i domine, gledaju televiziju i slično. Posete su uvek moguće, kao i izlazak iz doma prema potrebama i uz dogovor sa osobljem.
Druženje je važan element mentalnog zdravlja
U današnjem vremenu, starački domovi posebno neguju duh zajedništva i saradnje, posvećuju se organizaciji aktivnosti koje uveseljavaju korisnike, približavaju ih jedne drugima i stvaraju prijateljstva koja traju. Društvene aktivnosti su značajne za mentalno zdravlje ljudi generalno, a posebno osobe u starijem životnom dobu koje su iskusile gorak osećaj usamljenosti i potištenosti kod svoje kuće.
Često se organizuju proslave rođendana korisnika, godišnjice braka, zatim rekreativni događaji i takmičenja u šahu i drugim igrama, zajedničke šetnje, planinarenja i izleti. Sve navedeno, zavisi prvenstveno od zdravstvenog stanja lica, a zatim i individualnih potreba i želja.
Nega je najvažniji aspekt kojim se posvećuju inovativni starački domovi, i ona je svestrana – medicinska, posvećena društvenosti, isticanju individualnosti svakog korisnika i osluškivanju njihovih želja i potreba. Zbog toga, ovakve institucije su preporuka za sve one koji žele da provedu bezbrižno dane u starosti, budu izloženi društvu, dobiju adekvatnu negu i osećaju se vitalno i sjajno.