Svako godišnje doba nosi svoj jedinstveni šarm i set obaveza za ljubitelje bašte. Dok leto postepeno ustupa mesto sveže, hladnijoj jeseni, priroda se menja u predivne boje, a sa njom i naše bašte.
Upravo u ovom periodu, bašta je kao platno koje treba pripremiti za nadolazeće mesece. Priprema za hladnije dane nije samo tek radi reda; to je ključni period kada se postavljaju temelji za sledeću sezonu i štiti ono što je zasađeno tokom leta. Iako se mnogima može činiti da je baštovanstvo manje intenzivno u ovom periodu, jesen je zapravo jedno od najvažnijih doba za sve koji žele da njihova bašta procveta u punom sjaju kada proleće ponovo stigne.
Čišćenje bašte
Čišćenje bašte je korak koji je ne samo estetski bitan, već je od suštinske važnosti za zdravlje i vitalnost vaše bašte. Kao što se kuća čisti kako bi se očuvala i produžila njena funkcionalnost, tako i bašta zahteva redovno održavanje kako bi se očuvala njena plodnost i lepota.
Uklanjanje suvih i mrtvih biljaka: Kako jesen napreduje, mnoge biljke će početi da se suše i vene. Važno je ukloniti ove biljke kako bi se sprečilo širenje bolesti i štetočina. Osim toga, ove biljke možete dodati na kompostnu gomilu, gde će se razgraditi i postati dragoceno đubrivo za narednu sezonu.
Orezivanje i oblikovanje živih biljaka: Neke biljke će preživeti zimu, ali im je potrebno malo oblikovanja kako bi se osigurao njihov zdrav rast i razvoj u proleće. Orezivanjem se uklanjaju oštećene i bolesne grane, čime se biljkama omogućava bolja cirkulacija vazduha i sprečava preterano gust rast.
Sakupljanje opalog lišća: Iako je opalo lišće prelep prizor u jesen, može biti izvor problema za vašu baštu ako se ne ukloni pravilno. Slojevi lišća mogu stvoriti barijeru koja sprečava tlo da diše, što može dovesti do truljenja korena. Međutim, nemojte jednostavno baciti ovo lišće! Može se koristiti kao malč ili dodati na kompost, čime se pretvara u hranljivo đubrivo.
Priprema tla
Priprema tla za nadolazeće hladne mesece možda je jedan od najvažnijih poslova koji svaki baštovan treba da obavi tokom jeseni. Dobro pripremljeno tlo je ključ za uspešno baštovanstvo u narednoj sezoni. To je ono što osigurava da će vaše biljke imati sve neophodne hranljive sastojke kako bi procvetale.
Analiza tla: Pre nego što započnete sa bilo kojim radovima, korisno je testirati tlo kako biste saznali koje su mu tačno potrebe. Setovi za analizu tla su dostupni u većini baštenskih centara i pomažu vam da odredite pH vrednost tla i nivo hranljivih materija.
Oranje i prozračivanje: Tokom cele godine, tlo može postati zbijeno zbog hodanja, padavina i drugih faktora. Jesen je savršeno vreme za oranje tla, što će omogućiti da vazduh dođe do korenova sistema biljaka. Ovo poboljšava drenažu i sprečava stvaranje vodenih džepova koji mogu uzrokovati truljenje korena.
Dodavanje komposta i organskog materijala: Nakon oranja, dodajte sloj komposta ili drugog organskog materijala na površinu tla. Ovo ne samo da obogaćuje tlo hranljivim materijama, već pomaže i u zadržavanju vlage, što je ključno za biljke tokom hladnih meseci.
Malčiranje: Malč štiti tlo od erozije, čuva vlagu i štiti biljke od hladnih temperatura. Pored toga, kako se mulč postepeno razgrađuje, dodaje hranljive sastojke tlu, čime ga dodatno obogaćuje.
Priprema za sadnju: Ako planirate da zasadite povrće koje raste tokom zime ili rano proleće, kao što su luk, čen, ili mladi luk, jesen je pravo vreme za pripremu leja.
Zimska zaštita biljaka
Kako temperature počinju da padaju, potrebno je osigurati da vaše biljke prežive niske temperature i mrazeve. Bez odgovarajuće pripreme, mnoge biljke, posebno one koje nisu otporne na hladnoću, mogu pretrpeti ozbiljne štete ili čak umreti. Pažljivo planiranje i preventivne mere mogu osigurati da vaša bašta procveta i u sledećoj sezoni.
Osetljive biljke: Prva stvar koju treba uzeti u obzir je da li imate biljke koje su posebno osetljive na hladnoću. Cveće poput begonija, dalija ili gladiola zahteva posebnu pažnju. Ako je moguće, ove biljke bi trebalo premestiti unutra ili u staklenik pre nego što temperature postanu previše niske.
Malčiranje oko osetljivih biljaka: Čak i ako ne možete premestiti biljke, dodavanje debele obloge mulča oko korena može pomoći u zaštiti od mraza. Ovo je posebno korisno za biljke koje su zasađene ove godine i još nisu u potpunosti uspostavile svoj korenski sistem.
Zaštitne tkanine i prekrivači: Kada se očekuje mraz, prekrivanje biljaka toplim tkaninama, poput stare posteljine, može im pružiti dodatnu zaštitu. Pripazite samo da tkanina ne dodiruje same biljke, jer to može izazvati ozeblinu. Posebni prekrivači za biljke, dostupni u baštenskim centrima, dizajnirani su da zadrže toplotu i štite od mraza.
Zalivanje: Zvuči nelogično, ali dobro zalivanje biljaka pre mraza može im pomoći da prežive. Vlažno tlo zadržava toplotu bolje od suvog tla, pružajući dodatnu izolaciju korenskom sistemu.
Zaštita mladih stabala: Mlada stabla, posebno voćnjaci, mogu biti osetljiva na hladne vetrove i mraz. Zaštitite ih omotavanjem posebnih tkanina ili slame oko prtljažnika. Ovo može sprečiti pucanje kore usled naglih promena temperature.
Sadnja jesenjih i zimskih biljaka
Savršeno vreme za sadnju mnogih biljaka koje će cvetati tokom zime ili rano proleće. Uz pravilan izbor biljaka i pažljivu pripremu, možete uživati u šarenoj bašti čak i tokom najhladnijih meseci.
Jesenje lukovice:
Većina ljudi je upoznata sa prolećnim lukovicama poput tulipana i narcisa. Međutim, postoji i niz lukovica koje se sade u jesen i cvetaju tokom zime ili rano proleće. To su, na primer, šafrani, zimski aconiti i snowdrops. Ove lukovice treba posaditi duboko u tlo tokom jeseni da bi bile zaštićene od mraza i pružile predivne cvetove tokom zime.
Povrće koje možete saditi tokom jeseni:
Iako je povrće obično povezano sa prolećem i letom, neke vrste se mogu saditi tokom jeseni za berbu tokom zime. To uključuje zimsku salatu, spanać, i crni luk. Uz odgovarajuću pripremu tla i zaštitu od mraza, ove biljke mogu pružiti svežu berbu čak i tokom hladnih meseci.
Zimzeleno bilje:
Zimzeleni grmovi i drveće pružaju strukturu i boju bašti tokom cele godine. Jesen je odlično vreme za sadnju zimzelenih biljaka poput borova, tuja i raznih vrsta četinara. Osim što dodaju teksturu vašem vrtu, zimzelene biljke pružaju sklonište pticama tokom zime.
Pri sadnji jesenjih i zimskih biljaka, ključno je pravilno ih pozicionirati u bašti i osigurati dobro drenažno tlo kako bi se izbeglo truljenje korena.
Jesen može doneti pregršt poslova baštovanima, ali isto tako nudi i zadovoljstvo pripreme bašte za dolazeću zimu i naredne sezone.
Rad u bašti tokom jeseni pomaže nam da osiguramo zdrav i plodonosan početak proleća. Uz pravilno planiranje i posvećenost, vaša bašta može procvetati čak i posle najhladnijih zimskih meseci.