Svet poljoprivrede Oprema za rad,Vesti HTZ oprema čuva život i zdravlje ranika

HTZ oprema čuva život i zdravlje ranika

Higijensko tehnička zaštita ili htz, izraz je koji se koristi od polovine dvadesetog veka pa sve do danas. Iako mnogi smatraju da je ovaj pojam prevaziđen on je i dalje u upotrebi. Na sreću, i htz oprema je i dalje u upotrebi, a od izuzetne je važnosti za radnike koji su izloženi riziku, one koji rade na visini, na velikim temperaturama i sa opasnim supstancama. Htz oprema najčešće obuhvata zaštitnu odeću i obuću, zaštitne rukavice, opremu za zaštitu disajnih organa, zaštitu glave, lica, vida i sluha, kao i zaštitu od visine.

Građevinci najizloženiji riziku

Prema zvaničnim podacima, građevinska industrija spada u jedne od najrizičnijih kada je u pitanje bezbednost radnika. Gotovo da nema velikog projekta ili gradilišta na kome se nikada nije povredio ili stradao radnik. Zbog toga je obavezna upotreba htz opreme kako bi se predupredile ovakve situacije. Za radnike na visini najvažnije je da najpre zaštite glavu. Htz oprema koju najčešće koriste građevinci svakako su šlemovi. Oni su značajni kako zbog pada sa visine tako i zbog mogućnosti povrede predmetima koji padnu sa visine. To nisu retki slučajevi, naročito kod izgradnje zgrada, kada se radnici nalaze na skelama. Važno je zaštiti i oči zaštitinim naočarima, kako bi sprečili da strani predmet dopre do oka kao i prašina. Kako bi sprečili proboj armature, eksera ili nekog drugog oštrog predmeta, građevinski radnici moraju da imaju kvalitetne cipele. U zavisnosti od toga kojim supstancama su izloženi, ne bi trebalo zaboraviti ni na htz rukavice. Postoji više vrsta, pa tako razlikujemo one za betoniranje, za zavarivanje, i izolacijske rukavice za rad sa strujom. Htz oprema je toliko zastupljena u građevinarstvu da se koriste i zaštitinici sluha. Čepovi ili štitnici za sluh, ukoliko je reč o većoj buci. Užad za sprečavanje pada sa visine se podrazumevaju, naročito kada je reč o velikim visinama. Ovu užad koriste i alpinisti.


HTZ oprema-kako izabrati odgovarajuću

Prilikom kupovine htz opreme, ukoliko je ta obaveza pala na radnika, valjalo bi znati dve osnovne stvari: čemu ste izloženi i koliko dugo ste izloženi. To ćete morati da odgovorite prodavcu, a sve ostalo nije nužno da znate, jer su prodavci htz opreme prilično stručni i oni vam mogu dati dobar savet i najoptimalniju ponudu. Ono što treba da uzmete u obzir jeste i to da opremu treba stalno da nosite, čak i kada je u pitanju posao od samo nekoliko minuta ili smatrate da tada niste u rizičnoj situaciji. Važno je da oprema koju kupujete ima oznaku CE što znači da je u skladu sa Pravilnikom o ličnoj zaštitnoj opremi. Kada je o veličini reč, svaki radnik ima različitu veličinu i htz oprema nikako ne treba da bude univerzalna. Kako bi se izbegli ekscesi važno je da oprema dobro prianja i da ne bude preteška za radnika. Osim toga pojedini delovi htz opreme nisu kompatibilni, pa obavezno u prodavnici proverite šta sme, a šta ne da se kombinuje. Važnije od same opreme, jeste njeno pravilno korišćenje. Zato, ukoliko ste radnik, zahtevajte od poslodavca obuku, a ukoliko ste poslodavac omogućite radnicima adekvatnu obuku upotrebe htz opreme.

Related Post