Svet poljoprivrede Oprema za rad,Vesti Detaljan vodič za kupovinu lepka za keramiku, pogledajte koje sve vrste ovog materijala postoje 

Detaljan vodič za kupovinu lepka za keramiku, pogledajte koje sve vrste ovog materijala postoje 

Prilikom renoviranja bilo kog dela kuće, skoro neizostavni deo svake liste za kupovinu materijala je lepak za keramiku. On se koristi kada se sređuju kuhinja, kupatilo, terasa, kada se postavlja podno grejanje, kada se lepe zidne dekoracije od kamena. Kako su pločice, zbog svojih karakteristika i sve lepših dezena, materijal koji se sve češće koristi u unutrašnjem i spoljašnjem uređenju, jako je važno da postave kako treba, da bi što duže trajale.

Ono što je manje poznato je da je lepak za keramiku ključni materijal i da od njega zavisi koliko dugo će trajati postavljene pločice, a ne od samog kvaliteta pločica koje ste odabrali. Kako na našem tržištu postoji mnogo vrsta lepka za keramiku mnogi potrošači su zbunjeni kada se susretnu sa tako širokim izborom i ne znaju koji da odaberu. U daljem tekstu smo naveli koje sve vrste vrste lepka za keramiku postoje kako bismo na neki način olakšali prosečnom potrošaču izbor.

Šta je tačno lepak za keramiku i koje vrste postoje?

Lepak za keramiku je, najprostije rečeno, smesa koja služi da poveže pločice sa podlogom. Praškasti lepak se proizvodi u više varijanti, za različite namene, ali i od više baza. Postoji onaj praškasti, na bazi cementa koji se koriste za lepljenje cementnih pločica. On se meša sa vodom kako bi se napravila relativno tečna smesa koja se nanosi na pločice. Od ovog lepka se može uraditi i tanji ravnajući sloj, ukoliko je podloga na koju se postavljaju pločice neravna, ili se mogu popuniti neke rupe u podlozi. 

S druge strane, postoji i dvokomponentni lepak za keramiku na bazi epoksidne smole koji ne mora da se meša sa vodom, već se direktno nanosi na pločicu. Lepkovi na bazi smole se uglavnom primenjuju kada se pločice lepe u prostorijama u kojima će biti upotrebljavana jača hemijska sredstva za čišćenje, najčešće u industrijskim postrojenjima. On se primenjuje i kada je potrebno da pločice budu otporne na mehanička oštećenja.

Podela lepka prema nameni

Lepak za keramiku se dalje razlikuje i prema tome za koju vrstu pločica će se koristiti. Prilikom kupovine treba da naglasite koju vrstu pločica ste kupili, da li su keramičke, mermerne ili granitne. Za mermerne ili granitne pločice, koje su neupijajuće, se koristi lepak koji ima veliku moć prijanjanja, pošto su one dosta teške, dok su klasične keramičke pločice upijajuće i za njih se koristi druga vrsta lepka.

Takođe, pošto su sve modernije pločice velikih dimenzija i prema tom kriterijumu se bira lepak kojim će biti pričvršćene za podlogu. 

Podela lepka prema vrsti podloge

Lepak za keramiku se razlikuje i prema vrsti podloge. Postoje oni za upijajuće i neupijajuće podloge. Pod neupijajućim podlogama se smatra stari sloj pločica, staklo ili kamen.

Ukoliko pločice lepite na terasi, treba da odaberete lepak koji će moći da podnese visoke i niske temperature, kao i veliku količinu vlage.

Za sve neravne podloge najbolje bi bilo odabrati fleksibilni lepak koji će nadomestiti sve njene nedostatke.

Lepak za keramiku za podno grejanje

U posebnu grupu spada lepak za keramiku koji služi za postavljanje pločica preko podnog grejanja. Taj lepak se odlikuje velikom otpornošću na visoke temperature, kao i dobrom fleksibilnošću.

Related Post