Vaginalna kandidijaza, odnosno kandida kod žena, veoma je česta kod većine žena. Sama kandida je uglavnom bezopasna, i deo je normalne vaginalne flore svake žene. Problem nastaje kada dobre bakterije koje sprečavaju prekomeran rast kandide budu uništene, pa u tom slučaju dolazi do vaginalne kandidijaze. Ona ne spada u polno prenosive bolesti, ali je jedan partner može preneti na drugog, u slučaju nezaštićenog polnog odnosa.
Faktori rizika koji dovode do rasta kandide mogu biti mnogobrojni. Primena antibiotika može dovesti do pojave kandide, jer oni uništavaju mnoge bakterije, pa i dobre bakterije vagine, i na taj način doprinose rastu kandide. Slab imunitet takođe povećava mogućnost dobijanja ove gljivične infekcije. Infekcija se može dobiti i kada je ženi povišen nivo estrogena, a to su uglavnom trudnice, ili žene koje uzimaju hormonsku terapiju. Seksualni odnosi mogu dovesti do širenja ove gljivice, a muškarci su uglavnom bez simptoma, čak i onda kada imaju kandidu. Žene koje imaju dijabetes i koje nose sintetički donji veš, takođe mogu biti pogodne za dobijanje vaginalne kandidijaze.
Kantarion kao spas
Kantarion je vekovima poznat kao ubica virusa i bakterija, ali i kao prirodan lek, uz pomoć koga se možete rešiti gljivičnih infekcija. Prvenstveno se koristi u lečenju vaginalnih gljivičnih infekcija, uglavnom kod infekcije kandidom. Za prirodno lečenje vaginalne gljivične infekcije, ono što je potrebno da uradite jeste da jedan tampon umočite u kantarionovo ulje, i stavite ga u vaginu. Nakon par sati izvadite tampon, a postupak možete ponoviti ako je to potrebno. Druga opcija mogu biti i vaginalete sa ovim lekovitim uljem, koje možete nabaviti u svakoj apoteci.
Ulje ćete najbolje napraviti tako što ćete sveže cvetove ove biljke, ubrane prethodnog dana, staviti u čistu staklenu posudu, a zatim preliti hladno ceđenim maslinovim uljem. Potrebno vam je 100 g cvetova i 1 litar ulja. Prekrijte posudu gazom, a gazu zavežite gumicom, i ostavite da odstoji 40 dana na suncu. Nakon 40 dana, procedite ulje kroz gazu, ali tako da pritisnete cvetove kantariona, jer ćete na taj način dobiti najkvalitetnije ulje. Dobijeno ulje, koje je obično tamno crvene boje, obavezno čuvajte u staklenim bocama, i to na tamnom i hladnom mestu. Nikako nemojte čuvati ovo ulje u frižideru.
Simptomi vaginalne kandidijaze
Simptomi mogu biti različiti, ali uglavnom ima nekoliko najčešćih. Jak svrab i iritacija vagine, kao i iritacija vulve, uglavnom se javljaju kod svih žena, koje imaju ovu infekciju. Zatim peckanje, koje se može pojaviti tokom mokrenja, ali i seksualnog odnosa, takođe može ukazivati da imate kandidu. Vaginalni osip, crvenilo i oticanje tkiva oko vagine, kao i upala i bol koji se može javiti u vagini, takođe mogu biti simptomi infekcije. Nije retko da se pojavi i obilan, gust vaginalni sekret, koji je uglavnom bele boje i sirast.
Komplikovana gljivična infekcija dovodi do intenzivnog crvenila, otoka i svraba, koji neretko dovode do stvaranja rana. Isto tako, smatra se da žena ima komplikovanu kliničku sliku ove infekcije, ako se gljivična infekcija ponavlja više od 4 puta u toku jedne godine. Najbitnije je da ukoliko primetite neke od ovih simptoma, odmah posetite svog ginekologa, kako bi utvrdio da li imate ovu vrstu gljivične infekcije, i kako bi se lečenje započelo na vreme.